Jedna od najvećih predrasuda vezana za platnene uloške jeste pranje i održavanje platnenih uložaka. U tekstu ćemo ukloniti te predrasude i ponuditi dva načina pranja platetnih uložaka, kao i činjenice o potrebnim temperaturama za dezinfekciju.

Važna napomena jeste da za dnevne nemenstrualne uloške nema dodatnih uputstava, jer se peru u veš mašini i suše u sušilici ili na zraku kao i sav bijeli veš.

Kako oprati platneni uložak?

Prvi način:

Nakon korištenja menstrualni uložak isperite pod mlazom hladne vode (topla voda razgrađuje proteine iz krvi koji uzrokuju zadržavanje fleka na ulošcima), a onda ga odložite u vodonepropusnu torbicu/wet bag do pranja u veš mašini sa ostalim bijelim vešom na programu sa pretpranjem i temperaturom od 60-90 stepeni C. Sušenje u sušilici je prihvatljivo kao i na zraku. Napomena je da peglanje nije poželjno zbog činjenice da može smanjiti upijajuću moć ali i narušiti samu funkciju menstrualnog uloška zbog vodonepropusnog sloja i plastičnih drikera.

Platnena majstorica
Platnena majstorica

Drugi način (posebno pogoduje onim ženama koje su često odsutne od kuće): 

Nakon korištenja, menstrualni uložak presavijte kao na slici. Odložite ga u wet bag. Kod kuće možete obezbijediti da imate veći wet bag ili posudicu sa poklopcem u koju ćete odlagati vaše smotane uloške. Nakon dan, dva vadite ih iz skladišnog prostora,otkopčavate drikere i ubacujete u mašinu, same bez ikakvog drugog veša. Uključujete program ispiranja u hladnoj vodi bez detrdženta i  centrifuge ili sa minimalnom centrifugom .Taj program traje oko 8 minuta. Nakon toga vidjet ćete da su ulošci fantastično isprani, dodate im i  ostali bijeli veš i nastavak pranja kao u prvom slučaju.

Da li su oprani platneni menstrulani ulošci sigurni za ponovnu upotrebu?

Objašnjenje kroz dezinfekciju medicinskih instrumenata i pribora:

Čišćenje podrazumijeva uklanjanje nečistoća ili bilo kojeg drugog neželjenog materijala (krv, ostataka hrane, itd.) na površinama i predmetima. Dezinfekcijom se uništavaju bakterije koje uzrokuju bolesti. Toplinska dezinfekcija je dezinfekcija toplinom. Koristi se činjenica da su normalne bakterije  osjetljive na toplinu i većina ih se inaktivira na temperaturi od 60 °C, pa čak i virus hepatitisa B postaje bezopasan na 90 °C (5 min). 

Automatski postupak toplinske dezinfekcije u načelu obuhvaća pet koraka:

  1. Pretpranje – u hladnoj vodi bez dodatnih tvari, kako bi se uklonile krupne nečistoće  
  2. Čišćenje i pranje – na temperaturi od 40 – 60 °C uz korištenje određene količine deterdženata  
  3. Međuispiranje – otopina za pranje se uklanja toplom ili hladnom vodom 
  4. Dezinfekcija – toplinska dezinfekcija se obavlja demineraliziranom vodom na temperaturi između 80 i 93 °C. Da bi se uništili virusi hepatitisa B, koji su posebno otporni na toplinu, potrebna je temperatura od najmanje 90 °C u vremenu od 5 minuta ili 85 °C kroz 16 min. 
  5. Sušenje  (Iz priručnika Osnove čiščenja i dezinfekcije V. Buchrieser, T. Miorini 2009 )

Pet razloga zašto koristiti platnene perive uloške

Na temelju iskustva, 7+ godina, a kroz rad sa našim klijenticama, navest ćemo 5 jednostavnih razloga zašto je normalno prati platnene uloške i ponovo ih koristiti:

-tokom reproduktivnog perioda prosječna žena koristi i  dnevne nemenstrualne i menstrualne uloške. Ako reproduktivni period traje 40 godina, to je oko 35.000 uložaka samo po jednoj ženi. Može se ilustrovati deponija korištenih jednokratnih uložaka od milijardu žena- posljedica toga na naš izbor je da ne želimo otpad na koji možemo uticati;

-milijarde žena su već u prošlosti koristile platnena pomagala tokom menstrualnih ciklusa, tkanina korištena tokom menstrualnog ciklusa spominje se već od 4.stoljeća;

-mnogo puta se desi da menstrualna krvi završi na odjeći ili čaršafu zbog svoje obilnosti, pa se takvi predmeti nastave reuglarno koristiti nakon pranja bez pitanja da li je to uredu;

-današnje pranje svih predmeta u veš mašini je mnogo jednostavnije nego iskuhavanje u šerpama ili pranje na potocima kao što se to ranije radilo, time smo više i obaveznoj jer je upitanju jedan klik a ne 30 minuta fizičkog ribanja ;

-za svaku željenu kolektivnu promjenu je najbolje krenuti od vlastite. Prvi ja, pa moja sestra, pa prijateljica, pa se lanac nastavlja do cijelog kolektiva. Neopisiva je sreća znati da ste uzrok pozitivnih promjena kod drugih ljudi.

Platnena majstorica